Lekarski Poradnik Językowy
Porady językowe. Strona główna


Repliki - odpowiedzi na najczęstsze pytania
Do strony początkowej LPJ...

Repliki, czyli odpowiedzi

Na pytania odpowiada © dr hab. Piotr Müldner-Nieckowski, prof. UKSW

  1  | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |

 
 

Choroba nie oddziałuje...

W jednym z podręczników przeczytałem zdanie: "choroba oddziałuje na sulfony".
W jaki sposób choroba oddziałuje na lek? Można założyć, że autor miał na myśli możliwość leczenia tej choroby za pomocą sulfonów, ale czy nie powinien był użyć słowa "reaguje"? A może jeszcze inaczej to napisać?

(Emilian Snarski, AM Warszawa)

Przykład, który Pan podał, jest ilustracją żargonu lekarskiego. Takich rzeczy w podręcznikach nie powinniśmy znajdować.
Po pierwsze to nie choroba reaguje, ale organizm ludzki albo czynnik wywołujący chorobę. Ale przyjmijmy, że dla skrótu myślowego taka formuła może być jeszcze do przyjęcia, niech 'reaguje choroba'. Jednak 'oddziaływać' nie może w żadnym wypadku. Choroba to proces, stan wywołany przez jakiś czynnik lub grupę czynników. Zatem to one mogą reagować, zmieniać się pod wpływem leku, czego skutkiem będzie również zmiana przebiegu choroby. Gdyby 'choroba oddziaływała na lek', to zmianom ulegałby pod jej wpływem właśnie ów preparat. Oddziaływać znaczy 'wpływać na coś'.
Autor przypisał znaczenie słowa 'reagować' słowu 'oddziaływać' pewnie dlatego, że w obu wypadkach zwrot jest dopełniany przez 'na coś, kogoś'.
Można napisać, że 'sulfony mają korzystny/niekorzystny WPŁYW na przebieg/rozwój/ustępowanie choroby' albo że 'sulfony są skuteczne/nieskuteczne/mało skuteczne (itd.) w leczeniu takiej to a takiej choroby'.
Poprawnych wersji takiego zdania jest jeszcze kilka. Jak widać autor poszedł po linii najmniejszego oporu, a redaktor też się nie wysilił.