Do strony P. Müldnera-Nieckowskiego

Jacek Müldner-Nieckowski
Jacek Müldner-Nieckowski

Jacek Müldner-Nieckowski rzeźbi w kamieniu
Jacek Müldner-Nieckowski
rzeźbi w kamieniu (1997)

 

Jacek Müldner-Nieckowski, brat Piotra, syn Wiesława Emila.
Ur. 5.09.1947 w Zielonej Górze, zm. 25.04.2018 w Warszawie, rzeźbiarz.

W roku 1975 otrzymał nagrodzony przez Ministra Kultury i Sztuki dyplom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Odbył także studia we Włoszech (Faenza) w zakresie ceramiki.


Swoje prace przedstawił na kilkanastu wystawach indywidualnych, m.in.: w Austrii, we Włoszech, w USA, Francji, Kanadzie. Wziął udział w ok. 150 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych. Uprawiał rzeźbę monumentalną, kameralną, medalierstwo, malarstwo. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju i za granicą. Można je spotkać w miastach, wkomponowane w zieleń i architekturę, w Warszawie (np. Osiedle "Ateńska"), Kolonii (Niemcy) i innych w Polsce i za granicą. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2005 r. został odznaczony medalem Zasłużony Działacz Kultury, a w 2010 roku medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".

Preferował kamień, z którego tworzył (na ogół sposobem en taille-directe) duże rzeźby w stylu właściwym tylko dla siebie: łączył formy figuratywne ze swoistymi przekształceniami i abstrakcją, przez co uzyskiwał niezwykłe efekty. Medale przeważnie odlewał w brązie, a następnie patynował tylko sobie i ojcu (również znanemu rzeźbiarzowi) znanym sposobem, uzyskując efekty kolorystyczne w zimnych barwach, niebieskawych lub zielonkawych, przenikających się z szarością i beżami. Medale, stanowiące znaczną grupę prac w jego dorobku, były odlewane w kilku zaledwie egzemplarzach, a można je spotkać na giełdach i aukcjach medaliersko-numizmatycznych na całym świecie.