Która forma jest właściwa: "łąkotka" czy "łękotka"? W czasie nauki anatomii słyszałem wyłącznie "łąkotka" (tak zresztą podaje podręcznik Bochenka-Reichera czy Wielki słownik medyczny), ale potem w pracach z zakresu m.in. ortopedii widywałem "łękotka", i to szczerze mówiąc mnie raziło.
Andrzej A.L., ortopeda
Patrz też Więzadło i wiązadło.
Rzeczywiście we wszelkich wykazach terminów anatomicznych, także w słownikach medycznych występuje "łąkotka", ale w piśmiennictwie niemedycznym i znacznie rzadziej medycznym także "łękotka". Moim zdaniem formy te są równoprawne, choć "łękotka" wydaje mi się nazwą nieco bardziej potoczną (może lepiej: pospolitą). Słowo jest w obu odmianach zdrobnieniem wyrazów "łęk", "łąk", "łękoć", "łąkoć" - 'łącząca krzywizna łukowata' ("łączyć" i "łuk" też mają z tymi wyrazami związek etymologiczny, tak jak "łąka").
Ponadto "łękotka" bardziej kojarzy się z elementem herbu (szlacheckiego, np. Awdaniec, Dębno) w kształcie litery W albo z wężykowatym haftem niż z półksiężycowatą chrząstką stawu kolanowego. Dlatego chrząstkę tę lepiej nazywać "łąkotką".
Bez względu na to, którą formę wybierzemy, w danym tekście należy ją stosować konsekwentnie: albo tylko "łąkotkę" (zalecane), albo tylko "łękotkę".
Notabene niektórzy błędnie sądzą, że "łąkotka" lub "łękotka" to nazwa rzepki albo więzadła stawu kolanowego.
|